pas

KAMEŇ

 

Prírodný kameň prináša širokú škálu jedinečných farieb a štruktúr. Je symbolom trvanlivosti a ponúka estetickú jedinečnosť, ktorá obohatí každé prostredie. Všetky tieto prednosti Vám prinášame v našich produktoch z prírodného kameňa.

 

ANDEZIT

Exteriérová dlažba alebo obklad z andezitu má drsnejší povrch čo je vhodné hlavne pre bezpečnosť v sychravom a mrazivom počasí. Ak vsadíte na prírodné andezitové dlažby, tak sa rozhodnete správne. Zároveň ich prednosťou je živšie farebné spektrum materiálu z andezitu oproti žule alebo čadiču.

Výrobky z andezitu sú nezameniteľné svojim vzhľadom, ktorým pripomínajú kôru stromov. Andezit spolu s kremencom a mramorom patrí medzi takzvané metamorfované horniny. Už toto zaradenie poukazuje na to, že je andezit jedným z nejodolnejších materiálov pre obklady a dlažby.


 

ČADIČ

Kocky na dlažbu z pevného, odolného čadičového kameňa. Čadič je lávová vyvrenina s vysokou odolnosťou. Je to klasický materiál overený stáročiami na mnohých cestách po celom svete.

Čadič alebo bazalt patrí k najodolnejším materiálom. Vyznačuje sa veľmi nízkou nasiakovosťou a vysokou odolnosťou voči tlaku a mrazu. Dlažobné kocky z čadiča netreba zvlášt predstravovať, nakoľko sa táto hornina vyskutuje aj u nás a cesty či námestia z tzv. mačacích hláv pozná každý. Historicky patrí k najstaršie používaným kamenným materiálom pri výstavbe ciest a námestí.


 

ŽULA

Žulové kocky patria ku klasike. Kvalita a odolnosť tohto materiálu predstavuje pre investíciu pre viac generácii. Kocky zo žuly patria k najodolnejším kamenným dlažbám. Zároveň sú cenovo veľmi výhodné.

Žulové dlažobné kocky sú kockovitého alebo hranolovitého tvaru. Sú opracované lámaním, štiepaním nebo rezaním. Z dlažobných kociek z prírodného kameňa sa upravujú povrchy vozoviek, námestia, dvory historických statkov, zámkov, rodinných domov, chodníkov i rôzne olemovanie komunikácií. Žula je hornina, ktorá sa vyznačuje vysokou tvrdosťou a odolnosťou  proti poškrabaniu a vysokým teplotám. Jej využitie je preto široké ako v interiéri tak v exteriéri.

Zo žulovej kocky sa najčastejšie realizujú povrchy vozoviek, námestí, dvorov, chodníkov. Kocky musia znášať značné zaťaženie a tlaky dopravných prostriedkov. Musia chrániť spodné konštrukčné vrstvy pred porušením od premávky, prenikaním vody a škodlivých vplyvov. Povrch je však vystavený priamemu opotrebeniu od premávky, mokra, sucha, mrazu a tepla. Tieto nepiaznivé okolnosti vyžadujú, aby bol povrch z prvotriedneho, húževnatého a pevného materiálu. Najvhodnejším materiálom sú dlažobní kocky z prírodného kameňa.  Životnosť je veľmi veľká (prakticky trvalá).


 

MLÁTOVÝ POVRCH - MINERÁLNY BETÓN

blok mlato

Pri tvorbe mlatu či skôr minerálneho betónu (mechanicky spevnené kamenivo) používame rôzne frakcie kameňa (nejlepšie vápenca), ktorý sa v správnom pomere zmieša a potom zhutní. Podľa plánovaného zaťaženia je zvolená mocnosť celého povrchu. Povrchy sa používajú na zahradné či parkové cesty, väčšie spevnené plochy atď.. Výhodou je prírodná farba, priepustnosť pre vodu i vzduch a relatívne nízka obstrarávacia cena. Nevýhodou môže byť prašnosť za sucha či lepenie sa materiálu na topánkach pri daždivom počasí.

Mlatové cesty sa budujú hlavne ako povrchy poľných a lesných ciest v extraviláne s pozdĺžnym sklonom do 8 % a s pozdĺžnymi priekopami - pri použití odvodňovacích zvážnic môže byť sklon telesa mlátovej cesty i väčší, taktiež ako parkové cesty pre peších či ako povrch vedľajších parkovísk. Často sú tiež využívané ako manipulačné a skladovacie plochy v lesníctve. Klasické je využitie mlátovej cesty ako parkového chodníka pre peších všade tam, kde se nepredpokladá príliš intenzívna doprava. Technológiu mlátové cesty však je možné modifikovať i pre také komunikácie, kde se predpokladá pomerne vyššia intenzita dopravy, ako dú napr. vozovky pre dopravu dreva lesnými odvoznými súpravami, i tak však má použitie mlátovej cesty niektoré obmedzenia. Hlavným je predovšetkým vyššia náročnosť na údržbu v porovnaním napr. s dláždením, a neporovnateľne so živičnými povrchmi, táto skutočnosť je však vyvážená „prírode podobným" vzhľadom mlátovej cesty, ktorý má veľkú estetickou hodnotu. Ďalej je treba venovať zvýšenú pozornosť čo najkvalitnejšiemu odvodneniu - používajú sa vhodne umiestnené odvodňovacie zvážnice. Jedine tak je možné zamedziť nadmernému odnosu materiálu a tým predĺžiť životnosť mlátovej cesty.


predaj2

 

pokladka2

 

Máte akúkoľvek otázku ohľadne predaja alebo pokládky žulovej dlažby, kamenných kociek alebo zámkovej dlažby? Uvažujete nad úpravou vášho pozemku? Chcete mať nádherné chodníky z prírodných materiálov s dlhou životnosťou? Radi Vám poradíme ...